You don't have javascript enabled. Good luck with that.

برگزاري مراسم روز جهاني نمايشگاه ها

292
دو شنبه - 13 خرداد 1398 - ساعت 09:30

مراسم روز جهانی صنعت نمایشگاهی با هدف گسترش فرهنگ نمایشگاهی در کشور و معرفی توانمندی‌های این صنعت برای تقویت بنیه‌های اقتصادی کشور برگزار شد.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران گفت: صنعت نمایشگاهی هر سال بالغ بر 800 میلیارد دلار به اقتصاد جهان کمک می‌کند که 325 میلیارد دلار از این رقم را فروش مراکز نمایشگاهی تشکیل می‌دهد. 
بهمن حسین زاده، در حاشیه روز جهانی صنعت نمایشگاهی گفت: روز جهانی صنعت نمایشگاهی به عنوان یک روز منحصر به فرد در صنعت نمایشگاهی دنیا است که به ابتکار اتحادیه جهانی صنعت نمایشگاهی "یوفی" ایجاد شده است تا فعالان صنعت نمایشگاهی در این روز گرد هم بیایند و ایده‌های جدید برای این صنعت ارائه کنند.
حسین زاده افزود: دستیابی کشور‌های دنیا به بیش از 45 تریلیون دلار تجارت جهانی کالا و خدمات در هر سال و رونق شدید صادرات کالا‌های دانش بنیان و توسعه صنعت گردشگری در سال‌های اخیر تا حدود زیادی مرهون برپایی نمایشگاه‌های بین المللی تخصصی در ابعاد وسیعی بود که در دهه‌های گذشته مقرون به سابقه بوده است.
وی بیان کرد: برای نمونه یادآوری می‌شود تا اوایل دهه 1370 در کشور ما سالانه تنها شاهد برپایی چند نمایشگاه بین المللی بازرگانی در تهران بودیم، اما امروزه شاهد برپایی حدود 500-600 نمایشگاه در ابعاد و تنوع گوناگون در سراسر کشور هستیم و همه استان­های کشور نیز به ایجاد مراکز نمایشگاهی متناسب با امکانات و توانمندی‌های خود اقدام کرده اند.
به گفته مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی ایران؛ برای نشان دادن اهمیت نمایشگاه‌ها در دنیا کافی است به این موضوع اشاره کنیم که در سال 2018 بالغ بر 1217 سایت مهم نمایشگاهی با ظرفیتی معادل 35 میلیون متر مربع سالن سرپوشیده در دنیا وجود داشته است که 138 میلیون متر مربع فضای نمایشگاهی در اختیار شرکت کنندگان در نمایشگاه‌ها که بالغ بر 4.500.000 موسسه، شرکت، نهاد یا سازمان بوده اند قرار داده اند و در سال 2018 نیز بر اساس آمار UFI حدود 303 میلیون نفر از نمایشگاه­های جهان بازدید کرده اند.
حسین زاده با بیان اینکه رونق صد‌ها حرفه یا بخش‌های اقتصادی به گسترش فعالیت‌های نمایشگاهی بستگی دارد، تصریح کرد: این صنعت در سال 2018 برای 3 میلیون و 240 هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است.
وی با اشاره به اهم فعالیت‌های شرکت سهامی نمایشگاه­‌های بین المللی جمهوری اسلامی ایران در طول 50 سال گذشته، گفت: این شرکت با فعالیت مستمر خود در گسترش صنعت نمایشگاهی در کشور، تربیت نیروی انسانی برای برپایی نمایشگاه­هایی منطبق با استاندارد‌های بین‌المللی و معرفی توانمندی­‌های بخش‌­های مختلف اقتصادی کشوربه جهانیان نقش ارزنده‌ای ایفا کرده و به یک برند بین المللی قابل اعتماد و مورد تأیید اتحادیه جهانی صنعت نمایشگاهی و دفتر بین المللی نمایشگاه‌ها (BIE) تبدیل شده است.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی ایران با اشاره به حضور ایران در اکسپوی 2020 دبی متذکر شد:پس از اینکه بنده به نمایندگی از آقایان رحمانی و ظریف وزرای صمت و امورخارجه مامور برپایی غرفه ایران در اکسپوی دبی شدم تمام تلاش خود را به عمل آوردم تا این نمایشگاه با تکیه بر تمامی توانمندی‌ها و پتانسیل­های کشور عزیزمان ایران و در بهترین حالت خود برگزار شود.
حسین زاده با بیان اینکه شرکت­‌های بسیار زیادی درخواست طراحی پاوین ایران در اکسپوی 2020 را مطرح کرده بودند گفت: از میان این شرکت‌ها 30 شرکت و در نهایت نیز 10 شرکت حائز شرایط شناخته شدند که در مرحله نیم نهایی 3 شرکت و در نهایت نیز یک شرکت برتر برای طراحی غرفه ایران طی مراسمی معرفی می‌شود.
وی همچنین در مورد راهکار‌های کاهش هزینه در هنگام ساخت و ساز پروژه پاویون ایران در اکسپوی 2020 نیز به این نکته اشاره کرد که برای این امر راهکار‌هایی از جمله استفاده از انواع مختلف مصالح مرقون به صرفه یا تعویض مصالح با انواع مرقون به صرفه‌تر یا ساخت برخی از قطعات و قسمت‌ها در داخل کشور و حمل آن به دبی و غیره اندیشیده و در نظر گرفته شده است.
وی افزود: صنعت نمایشگاهی در جهان یک صنعت شناخته شده و پر بازده است و در حال حاضر سالانه بیش از32 هزار نمایشگاه در دنیا برگزار می‌شود و در کشور ما نیز نزدیک به 2000 نفر بطور مستقیم در این صنعت مشغول به کار هستند.
حسین زاده با بیان اینکه سالانه بیش از 300 میلیون نفر از نمایشگاه‌ها در سرتاسر دنیا بازدید می‌کنند، گفت: این صنعت سالانه 140 میلیارد دلار به صورت مستقیم و 300 میلیارد دلار به صورت غیرمستقیم درآمد دارد و سالانه در کشور بیش از 660 نمایشگاه داخلی و بین المللی برگزار می‌شود که از این تعداد بیش از 400 نمایشگاه آن تخصصی است.

صنعت نمایشگاهی ابزار‌ی برای توسعه و مبادلات تجاری 
مدیر عامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین المللی تصریح کرد: در بخش خارجی باوجود تحریم‌ها همچنان این صنعت زنده است و حرکت‌های نوین را دنبال می‌کند و در راستای فرمایشات رهبر انقلاب برای رونق تولید ملی به دنبال ارایه کالا و خدمات شرکت‌های ایرانی به دنیا به خصوص کشور‌های همسایه هستیم و اگر بتوانیم نیازمندی‌های کشور‌های همسایه را پوشش دهیم گام بزرگی در صادرات غیرنفتی برداشته‌ایم.
حسین زاده گفت: در بخش داخلی نیز پیام ما این است که این صنعت اگر جدی گرفته شود می‌تواند در شرایط تحریم‌ها کمک شایانی به اقتصاد کشور کند.
وی درباره اثرگذاری تحریم‌ها بر صنعت نمایشگاهی گفت: ما تاکنون هیچ نمایشگاهی را به سبب تحریم‌ها ملغی نکرده‌ایم هرچند برخی از نامهربانی‌ها و ناملایمات با ما صورت گرفته است که آخرین آن حذف شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه صنایع غذایی پاریس بود.
حسین زاده افزود: اما در همان زمان با برخی از کشور‌های اروپایی توافقنامه چند سالانه منعقد گردید که بر اساس آن شرکت‌های ایرانی می‌توانند با هزینه کمتری در نمایشگا‌های تخصصی آن کشور‌ها حضور یابند.
مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگا‌ه‌های بین‌المللی در ادامه از ارایه لایحه قانون صنعت نمایشگاهی کشور تا پایان سال 98 به دولت و سپس تصویب آن در مجلس خبر داد و گفت: برخی خلاء‌های قانونی مانع از رشد و توسعه صنعت نمایشگاهی در کشور شده است.
وی گفت: این خلاء‌های قانونی از طریق کارگروهی که ایجاد شده در دست بررسی است تا جزئیات فنی و حقوقی آن تدوین شود.

فصل اقتصاد - خبرگزاری صدا و سیما